Wykładziny dywanowe stanowią najczęstsze rozwiązanie w hotelowych korytarzach oraz pokojach. Niewątpliwie bardzo ważny czynnikiem w ich wyborze  jest komfort oraz prestiż, a także wyciszenie pomieszczenia.

Wykładzina hotelowa Loft Life Grand 880.

Jaka zatem jest idealna wykładzina w obiektach hotelowych?

Kolor i wzór oczywiście są ważne, ale to zdecydowanie nie jest jedyny czynnik, jaki trzeba wziąć przy wyborze wykładziny podłogowej. Istnieje wiele rodzajów wykładzin różniących się materiałem, technologią wykonania i parametrami funkcjonalnymi. Każdy z nich nadaje się do innego rodzaju pomieszczeń w obrębie danego obiektu.

Jeżeli decydujesz się na samodzielny wybór wykładziny do danego pomieszczenia, łatwo popełnić błąd. jeżeli nie uwzględniasz porad fachowców i upierasz się przy jakimś wzorze, zupełnie nie zwracając uwagi na typ wykładziny, również możesz popełnić błąd.

Co sprawia, że goście chętnie odwiedzają dany hotel?

Czynników, które składają się na popularność obiektu noclegowego, jest wiele – począwszy od cen, przez lokalizację, na jakości obsługi kończąc. Niemniej istotny jest wystrój – to on decyduje o tym, w jaki sposób goście postrzegają hotel. Istotną rolę w sposobie urządzenia hotelu odgrywa pokrycie podłóg. Najczęściej jest to wykładzina hotelowa. Jak wybrać optymalną?

Wykładziny hotelowe łączą cechy wykładzin domowych czyli miękkość, komfortową atmosferę oraz obiektowych. Dlatego muszą być wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i dostosowane do dużego natężenia ruchu. Dlatego dobór odpowiedniego modelu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Wykładzina Dream 710 marki SmartStrand w sali konferencyjnej.

Jak wybrać? Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę gość po przybyciu do hotelu jest ogólna atmosfera miejsca. Liczy się pierwsze wrażenie, które wywrze na nim już recepcja, a później sam pokój. Pojawia się pytanie, czy wykładzina do hotelu sprawdzi się w każdej recepcji? Zasadniczo: tak. Odpowiednio dobrany do dużej przestrzeni hallu wzór wykładziny dywanowej ociepli przestrzeń i nada jej przyjaznego charakteru. Niemniej jednak, pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wykładzinę w przestrzeni recepcyjnej, powinieneś zastosować model o krótkim, dobrej jakości włosiu. Czyli gęstym, a jednocześnie odpornym na uszkodzenia. Zapewnij także częste odkurzanie – w sezonie jesienno-zimowym nawet kilka razy w ciągu dnia. Zadbaj o montaż specjalnych wycieraczek systemowych na wejściu do obiektu. Wtedy goście, zanim postawią pierwszy krok na wykładzinie, automatycznie oczyszczą swoje obuwie z większości wilgoci, błota oraz innych zabrudzeń.

Jaką wykładzinę zastosować w pokojach hotelowych?

W obiektach od 3 gwiazdek wzwyż wykładziny do hotelu to obowiązkowy element aranżacji ich przestrzeni. Choć same kafelki są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości, wprowadzą do pokoju „chłodną” atmosferę, która nie sprzyja dobremu samopoczuciu gości. Wykładzina powinna więc zostać ułożona i w części salonowej, i przedpokojowej, i sypialnej. Jedyny wyjątek to oczywiście łazienka, gdzie stylowe kafle są jak najbardziej mile widziane.

Wykładzina SmartStrand Romance 890 w pokoju hotelowym.

Dobieranie wykładziny hotelowej

Dobierając wykładziny hotelowe, koniecznie zwróć uwagę na design, który oferują. Rozważając wzornictwo, weź pod uwagę:

  • wielkość powierzchni, jaką będzie pokrywała wykładzina hotelowa. Im większa przestrzeń (np. hallu recepcyjnego) – tym bardziej neutralny wzór należy wybrać. W przeciwnym razie deseń może drażnić wzrok, rozpraszać uwagę i po prostu psuć nastrój;
  • przeznaczenie pomieszczenia – w pokojach hotelowych można pozwolić sobie na nieco bardziej ozdobne modele – np. z delikatnym deseniem lub subtelnym wzorem. Nada on wnętrzom wyrazistości oraz ekskluzywnego charakteru,
  • kolorystykę ścian oraz mebli – ciemne wykładziny dobrze dopełnią jasne wnętrza, jaśniejsze zaś – dodadzą lekkości tym, w których ściany i meble są wykonane w bardziej intensywnych odcieniach;
  • aranżację ścian – jeśli zostały pokryte tapetami z wzorami, lepiej dopasują się do nich gładkie lub delikatnie melanżowe wzory, w przeciwnym wypadku można sobie pozwolić na bardziej ozdobne modele.

Tym, co różni wykładziny do hotelu od domowych, jest także stopień ich odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz intensywną eksploatację. Biorąc pod uwagę to, że zarówno pokój hotelowy, jak i strefa recepcyjna czy też korytarze będą przemierzane każdego dnia przez setki gości – nie można pozwolić sobie na kompromisy jakościowe. Zły typ splotu, słabej klasy materiał wykonania czy nieodpowiednia gęstość zaowocuje szybkim powstaniem przetarć. W efekcie prowadzi to koniecznością wymiany wykładziny na nową. Lepiej zatem od razu zainwestować w dobrej klasy produkt, a tym sposobem zyskać podwójnie.

Jaką markę wykładzin dywanowych wybrać ?

Wybór odpowiedniej marki wykładzin hotelowych ma znaczenie przede wszystkim z uwagi na ich jakość oraz wytrzymałość. Sprawdzony producent, taki jak SmartStrand jest najlepszą gwarancją, że wykładzina hotelowa sprosta wszystkim wymogom technicznym, a więc:

  • będzie odpowiednio odporna zarówno na uszkodzenia, jak i zabrudzenia. Plamy powinno się z niej dać sprać, używając delikatnych detergentów o neutralnym zapachu. Zapobiega to wyłączeniu pokoju z obiegu na długo oraz powstaniu nieprzyjemnej dla gości woni.
  • po zamontowaniu nie zbiegnie się, nie skurczy ani nie zdeformuje – przez długi czas będzie się prezentowała elegancko,
  • będzie wykonana z materiałów, które nie ulegają z łatwością blaknięciu.

Jak zatem wybrać idealną wykładzinę dywanową? Od tego, jakie zostaną zamontowane produkty, zależy ostateczny efekt aranżacyjny przestrzeni. Co za tym idzie – opinia gości o obiekcie hotelowym.

Wykładzina SmartStrand Bella Donna UMK720

Dodaj komentarz