Dywan to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. To on odpowiada w dużej mierze za atmosferę oraz przytulność. Dlatego, by dywan dobrze spełniał swoje zadanie, musi być czysty, zadbany i bez plam.

O ile odkurzanie dywanu raz w tygodniu na ogół nie stanowi problemu, prawdziwym problemem okazuje się usuwanie plam z dywanów – zwłaszcza na dywanach o wysokim i miękkim runie typu shaggy. Na szczęście istnieją dobre, domowe sposoby, żeby sobie z nimi poradzić.

Domowe sposoby na usunięcie plam z dywanu

Poniżej prezentujemy kilka domowych porad jak usunąć popularne plamy z dywanów. Pamiętaj jednak, że stosujesz je na własne ryzyko. Jeśli nie masz pewności jak zachowa się dywan – zrób próbę danego sposobu na mało widocznym miejscu. Niektórzy producenci jak np. Gan oraz Nanimarquina dodają specjalną instrukcję jak obchodzić się z dywanem. Jeżeli bezpieczeństwo Twojego dywanu jest dla Ciebie priorytetem, skontaktuj się niezwłocznie z nami lub z firmą zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem dywanów.

 • Czekolada: Należy zdrapać jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie zwilżyć bezbarwną ścierkę bawełnianą w łagodnym detergencie i delikatnie wytrzeć poruszając przy tym runo. Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Roztopiona czekolada głęboko wnika w strukturę dywanu
 • Coca-cola: Należy przyłożyć bezbarwny ręcznik kuchenny do plamy by wsiąknął jak najwięcej płynu. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Napoje: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Herbata: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Kawa: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Powtarzaj, aż plama zniknie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Kawa może zabarwić runo dywanu
 • Piwo: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Wino: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Guma do żucia: Umieść kostki lodu na gumie, aż stwardnieje na tyle, aby zaczęła się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości gumy.
 • Keczup: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Musztarda: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Krew: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Rozcieńcz pozostałą plamę letnią wodą i ponownie zbierz ją ręcznikiem lub ścierką. Dodaj odrobinę letniej wody z płynem do mycia naczyń na ścierkę i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha. UWAGA! Jeśli krew jest świeża, użyj zimnej wody.
 • Mocz/odchody: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią, bądź ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie przepłucz roztworem wody i destylowanego octu spirytusowego (ok. 1 łyżki stołowej na 200 ml wody), po czym zetrzyj zabrudzenie, na ile jest to możliwe. Jeśli plama z moczu już zaschła, zanim została zauważona, wciąż działaj szybko i oddaj dywan do firmy specjalizującej się w czyszczeniu dywanów orientalnych. UWAGA! Nie należy używać środków do usuwania plam z moczu, gdyż mogą one zniszczyć wełnę.
 • Tłuszcz: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj delikatnie wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu lub amoniaku w wodzie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Specjalistyczne środki do czyszczenia dywanów są bezpieczne dla ich runa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *