Dywan to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. To on odpowiada w dużej mierze za atmosferę oraz przytulność. Dlatego, by dywan dobrze spełniał swoje zadanie, musi być czysty, zadbany i bez plam.

O ile odkurzanie dywanu raz w tygodniu na ogół nie stanowi problemu, prawdziwym problemem okazuje się usuwanie plam z dywanów – zwłaszcza na dywanach o wysokim i miękkim runie typu shaggy. Na szczęście istnieją dobre, domowe sposoby, żeby sobie z nimi poradzić.

Domowe sposoby na usunięcie plam z dywanu

Poniżej prezentujemy kilka domowych porad jak usunąć popularne plamy z dywanów. Pamiętaj jednak, że stosujesz je na własne ryzyko. Jeśli nie masz pewności jak zachowa się dywan – zrób próbę danego sposobu na mało widocznym miejscu. Niektórzy producenci jak np. Gan oraz Nanimarquina dodają specjalną instrukcję jak obchodzić się z dywanem. Jeżeli bezpieczeństwo Twojego dywanu jest dla Ciebie priorytetem, skontaktuj się niezwłocznie z nami lub z firmą zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem dywanów.

 • Czekolada: Należy zdrapać jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie zwilżyć bezbarwną ścierkę bawełnianą w łagodnym detergencie i delikatnie wytrzeć poruszając przy tym runo. Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Roztopiona czekolada głęboko wnika w strukturę dywanu
 • Coca-cola: Należy przyłożyć bezbarwny ręcznik kuchenny do plamy by wsiąknął jak najwięcej płynu. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Napoje: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Herbata: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Kawa: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Powtarzaj, aż plama zniknie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Kawa może zabarwić runo dywanu
 • Piwo: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Wino: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Guma do żucia: Umieść kostki lodu na gumie, aż stwardnieje na tyle, aby zaczęła się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości gumy.
 • Keczup: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Musztarda: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Krew: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Rozcieńcz pozostałą plamę letnią wodą i ponownie zbierz ją ręcznikiem lub ścierką. Dodaj odrobinę letniej wody z płynem do mycia naczyń na ścierkę i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha. UWAGA! Jeśli krew jest świeża, użyj zimnej wody.
 • Mocz/odchody: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią, bądź ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie przepłucz roztworem wody i destylowanego octu spirytusowego (ok. 1 łyżki stołowej na 200 ml wody), po czym zetrzyj zabrudzenie, na ile jest to możliwe. Jeśli plama z moczu już zaschła, zanim została zauważona, wciąż działaj szybko i oddaj dywan do firmy specjalizującej się w czyszczeniu dywanów orientalnych. UWAGA! Nie należy używać środków do usuwania plam z moczu, gdyż mogą one zniszczyć wełnę.
 • Tłuszcz: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj delikatnie wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu lub amoniaku w wodzie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Specjalistyczne środki do czyszczenia dywanów są bezpieczne dla ich runa

Dodaj komentarz