Regularne czyszczenie dywanu przyczynia się do zwiększenia jego żywotności. Poniżej prezentujemy kilka porad dotyczących prawidłowej pielęgnacji dywanów z włókien naturalnych takich jak wełna, jedwab czy wiskoza. Jednak zanim zastosujesz jedną z poniższych porad czczenia dywanów należy zapoznać się z ulotką z wytycznymi od producenta ponieważ do każdego dywanu należy podejść indywidualnie.

Odkurzanie dywanu to ważna czynność by zachować dywan w idealnym stanie.

Podstawowe sposoby pielęgnacji dywanów

Jedną z najważniejszych czynności w codziennej pielęgnacji dywanów jest ich odkurzanie. Należy to robić w miarę często i dokładnie ponieważ głęboko wbite w runo cząsteczki brudu są trudne w czyszczeniu. Natomiast piasek obciąża runo co prowadzi do utraty sprężystości, a nawet wytarcia runa. Szczególną uwagę należy zwrócić na dywany z włókien syntetycznych, gdyż mają one tendencję do łamania. Do odkurzania powinniśmy używać standardowej ssawki oraz niską lub średnią moc odkurzacza. Od czasu do czasu można użyć tak zwanej turbo szczotki, która również wytrzepie dywan, jednak nie zalecamy jej użycia częściej niż raz na miesiąc. W przypadku delikatniejszych dywanów jak np. z wiskozy czy jedwabiu turbo szczotka nie jest wskazana.

Pielęgnacja dywanów wełnianych

Cechą charakterystyczną klasycznych dywanów wełnianych jest to, że runo takiego dywanu jest trudne do złamania, a wysoka zawartość lanoliny sprawia, że nie chłonie on cieczy i brudu, przez co pielęgnacja takiego dywanu jest znacznie prostsza. Wełna zapewnia również odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu – przyjmuje wilgoć gdy jest jej w nadmiarze w pomieszczeniu oraz ją oddaje – gdy powietrze staje się suche. Inwestycja w taki dywan to gwarancja niezmiennego wyglądu przez wiele lat.

Wełna to wytrzymały surowiec

Naturalną właściwością dywanów wełnianych jest “pylenie wełny” przez pierwszych kilka miesięcy w zależności od typu dywanu. Jest to naturalne zjawisko, występujące w dywanach wełnianych ręcznie tuftowanych. Należy systematycznie odkurzać dywan wyłącznie ssawką bez użycia szczotek – żeby usunąć wychodzący puch wełniany. Odkurzanie końcówką ze szczotkami może wzmagać lub przedłużyć okres pylenia. Na początku stopień pylenia może być intensywny, w szczególności w przypadku dywanów z przystrzyżonym włóknem. W największym stopniu i najdłużej pylą dywany wełniane z przystrzyżonym włóknem, w mniejszym stopniu tkane pętelkowo, a prawie niezauważalnie dywany tkane na płasko.

Pranie dywanów z włókien naturalnych

Do czyszczenia dywanów nie należy stosować żadnych agresywnych środków, aby trwale nie uszkodzić powierzchni. W przypadku dywanów z wełny nie należy używać środków czyszczących na bazie tlenu. Zwykle do czyszczenia na mokro, mającego na celu usunięcie lekkich zabrudzeń, wystarczy roztwór wody z łagodnym detergentem w proporcjach 4:1. Może być to zwykłe szare mydło. W przypadku mocniejszych zabrudzeń zalecamy używanie profesjonalnych środków czyszczących, które są dostępne w naszym sklepie.

Czerwone wino wylane na dywan to duże wyzwanie

Prawidłowa pielęgnacja dywanów jest bardzo istotna jeżeli chcemy cieszyć się niezmiennym wyglądem przez wiele lat. Dlatego w przypadku gdy chcemy całkowicie odświeżyć dywan (nie częściej niż raz na rok lub 2 lata) zaleca się czyszczenie dywanu w profesjonalnych punktach odpowiednio dobranymi środkami.

Dodaj komentarz