Umieszczenie dywanu na ścianie to świetny pomysł na nowoczesną i kreatywną dekorację wnętrza. To proste rozwiązanie nie tylko ociepli pomieszczenie (również fizycznie), ale też z powodzeniem zastąpi nudne, stosowane od lat tapety, grafiki czy naklejki ścienne. Jeśli również zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem i poszukujesz porad lub inspiracji, zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dzięki niemu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas dobierania dywanu do konkretnego wnętrza oraz co zrobić, by prezentował się on jak najlepiej.

Dywan na ścianę – skąd wziął się ten pomysł?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to dość powszechny widok, więc być może taki kilim kojarzy Ci się z dzieciństwem lub z sielskimi wakacjami u babci. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to relikt epoki PRL-u, bo tradycja tkania dywanów i umieszczania ich na ścianach jest naprawdę długa. Sięga ona czasów starożytnej Persji, chociaż należy podkreślić, że była znana również w innych państwach Dalekiego Wschodu. Moda na tapiserie, czyli kilimy wiszące na ścianie, dotarła stamtąd do Europy wraz z kupcami na przełomie XV i XVI wieku. Nie znaczy to jednak, że ten sposób dekorowania pomieszczeń był wówczas popularny wśród wszystkich warstw społecznych. Dywany, ze względu na bardzo wysoką cenę, przez wieki stanowiły symbol luksusu i dostępne były jedynie dla najbardziej zamożnych. Często były też traktowane jako hojny dar lub przekazywane z pokolenia na pokolenie, a fakt, że umieszczano je na eksponowanym miejscu, dowodził, że ich posiadanie uznawano za powód do dumy.

Warto jednak podkreślić, że dywany na ścianach spełniały jeszcze jedną istotną rolę: gruba warstwa tkaniny stwarzała doskonałą izolację, zarówno akustyczną, jak i termiczną. Ta ostatnia miała szczególnie duże znaczenie w surowym klimacie Rosji, zwłaszcza w czasach ZSRR, gdy ciężkie warunki życia i ogólny niedostatek powodowały, że dywan na ścianę stawał się właściwie koniecznością. W dalszym jednak ciągu stanowił on dowód zamożności właściciela i nadal traktowany był, jako bardzo cenny nabytek.

Gdzie powiesić dywan?

Teoretycznie możesz go umieścić, gdzie tylko zechcesz — może z wyjątkiem łazienki, bo tam szybko uległby degradacji z powodu zawilgocenia. W praktyce jednak istnieją dwa pomieszczenia, w których wiszący na ścianie dywan będzie prezentował się najlepiej. Są to: salon oraz sypialnia. Dlaczego akurat one?

Jeśli zdecydujesz się powiesić go w pokoju, w którym sypiasz, wprowadzisz do niego klimat przytulności, intymności oraz ciepła. Z kolei umieszczając go w salonie, sprawisz, że ożywi on wnętrze i stworzy w nim wyjątkową, rodzinną atmosferę, nie dominując nad resztą wystroju. Pamiętaj jednak, że chcąc otrzymać pożądany efekt, powinieneś trzymać się kilku prostych zasad:

  • przede wszystkim, zanim kupisz jakiś dywan do zawieszenia na ścianie, upewnij się, że wpisuje się on w ogólną stylistykę, jaka panuje w pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli zdecydowałeś się na wnętrze w stylu glamour, umieszczenie na ścianie sielskiego, kwiecistego dywanu z pewnością nie będzie dobrym pomysłem. Podobnie, jeżeli Twój salon urządzony jest w nurcie rustykalnym, powieszenie w nim modernistycznego dywanu w geometryczne wzory wprowadzi jedynie chaos;
  • po drugie, weź pod uwagę kolorystykę, jaka dominuje w Twoim salonie czy sypialni. Dywan na ścianę nie musi mieć identycznej palety barw jak meble i dodatki, ale z całą pewnością będzie prezentował się lepiej, jeśli któryś z jego kolorów powtórzy się w innym miejscu pomieszczenia. Dzięki temu unikniesz wrażenia przypadkowości, a całość będzie prezentować się znacznie bardziej elegancko i harmonijnie;
  • po trzecie, eksperymentuj — pamiętaj, że o ile wzór na to pozwoli, możesz powiesić dywan w poziomie lub w pionie. Zanim zamocujesz go na stałe, wypróbuj obie opcje. Być może jedna okaże się całkiem dobra, ale druga — znakomita.

Jak powiesić dywan na ścianie?

Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste. Wiele zależy tu od charakterystyki materiału, z jakiego został on wykonany. Rodzaj tkaniny przekłada się bowiem na jej ciężar, a ten może być naprawdę znaczny. Przeciętny wełniany dywan waży, w zależności od wielkości, od kilku do nawet kilkunastu kilogramów. Jest zatem oczywiste, że wbicie w ścianę dwóch lub trzech gwoździ i założenie, że to wystarczy, by go utrzymać, nie będzie dobrym pomysłem. Co prawda, istnieje pewna szansa, że takie mocowanie wytrzyma ciężar dywanu. Jeżeli jednak haków będzie zbyt mało, tkanina będzie się mocno naciągać, a utrzymujące się naprężenia mogą w efekcie doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet rozdarcia.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest równomierne rozłożenie ciężaru na całej szerokości dywanu. Dzięki temu każdy z punktów, na których zawiśnie tkanina, będzie przenosił mniejsze siły, a ryzyko jej zniszczenia zmaleje. Oczywiście, pozostaje kwestia odpowiedniego umieszczenia punktów zaczepienia. Warto zatem ułatwić sobie sprawę, przyszywając od spodu dywanu niewielkie, metalowe oczka, w które wejdą łebki haków lub gwoździ. Specjaliści radzą, by odległości pomiędzy kółeczkami wynosiły od 15 do 25 cm, w zależności od ciężaru tkaniny. Dzięki temu unikniesz naciągnięcia czy rozerwania, a zarazem sprawisz, że będzie ona znacznie lepiej układać się na ścianie.

Pamiętaj też, że jeśli zdecydowałeś się na stary, zabytkowy kilim, jest bardzo prawdopodobne, że upływ czasu odbił na nim swoje piętno, skutkiem czego osnowa jest znacznie osłabiona. Dlatego, zanim powiesisz taki dywan na ścianie, trzeba będzie odpowiednio go wzmocnić. W tym celu najlepiej jest udać się do profesjonalistów, którzy dokonają tego skuteczniej, niż amatorzy.

Podsumowanie

Powieszenie dywanu na ścianie to doskonały pomysł na modną, a zarazem oryginalną ozdobę domu lub mieszkania. Jeśli dobrze przemyślisz jego wybór i lokalizację, z powodzeniem zastąpi on tapety lub inne dekoracje oraz wprowadzi do pomieszczenia klimat przytulności i niewymuszonej elegancji.

Rzecz jasna, aby spełnił te zadania, musi zostać dobrany i zawieszony w odpowiedni sposób. Wierzymy jednak, że dzięki naszym poradom z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem i stworzysz wyjątkowe, intrygujące wnętrze, a efekt Twojego wysiłku będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat.

Dodaj komentarz