Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób można wyczyścić dywan z wiskozy – zapraszamy do lektury. Wierzymy, że dzięki naszym poradom łatwo uporasz się z tym zadaniem i przywrócisz tkaninie pierwotny wygląd, a zarazem sprawisz, że zachowa ona swoje walory na wiele lat.

Czym jest wiskoza?

Pragnąc zrozumieć, w jaki sposób należy traktować ten materiał i wykonane z niego dywany, warto najpierw uświadomić sobie, czym właściwie jest wiskoza oraz jaka jest jej charakterystyka. Przede wszystkim, pamiętaj, iż jest to naturalne tworzywo o wysokiej jakości. Sprawia to, że jego włókna są nie tylko estetyczne, ale też stosunkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników fizycznych oraz – w pewnym stopniu – chemicznych. Dzięki temu dywany z wiskozy z powodzeniem znoszą:

  • intensywne użytkowanie – doskonale nadają się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, takich jak salony czy lobby hotelowe,
  • częste odkurzanie,
  • pranie na mokro przy zastosowaniu delikatnego środka piorącego o neutralnym pH.

Warto jednak pamiętać, że duża wytrzymałość wiskozy nie oznacza niezniszczalności. Aby Twój dywan zachował na długo swój pierwotny wygląd, powinieneś czyścić go w odpowiedni sposób. Szczegółowy plan postępowania zależy w dużej mierze od rodzaju zabrudzeń.

Odkurzanie dywanów z wiskozy

Jest to najbardziej podstawowa z metod pielęgnacji tekstyliów, więc można stosować ją tak często, jak jest to konieczne. Możesz z powodzeniem czyścić dywany z wiskozy za pomocą zwykłego odkurzacza, pod warunkiem, że będziesz się trzymał trzech prostych zasad:

  1. Zrezygnuj z używania szczotki – w zupełności wystarczy podstawowa nakładka na rurę ssącą.
  2. Zanim przystąpisz do dzieła, przyjrzyj się dywanowi i temu, jak przebiegają jego włókna. Z pewnością zauważysz wyraźną kierunkowość splotów – pamiętaj, żeby zawsze przesuwać końcówkę czyszczącą „z włosem”, nigdy w przeciwną stronę.
  3. Zredukuj siłę ssania, szczególnie jeśli masz bardzo mocny odkurzacz.

Stosowanie się do powyższych reguł sprawi, że unikniesz mechanicznego uszkodzenia runa, dzięki czemu na długo zachowa ono swoje walory i pierwotny wygląd.

Pranie dywanów z wiskozy

W przypadku większych lub bardziej uciążliwych zabrudzeń samo odkurzanie może nie wystarczyć. W takiej sytuacji konieczne będzie wypranie tkaniny. Dobra wiadomość jest taka, że zwykle możesz tego dokonać samodzielnie w warunkach domowych. Do wyczyszczenia na mokro dywanu z wiskozy będziesz potrzebował:

  • delikatnego środka piorącego o neutralnym pH (około 7) – bardziej żrące specyfiki mogą uszkodzić włókna,
  • chłonnej ściereczki, za pomocą której usuniesz nadmiar wilgoci,
  • ciepłej, ale nie gorącej wody – maksymalna temperatura do czyszczenia wiskozy to 50 stopni Celsjusza.

Procedura prania jest bardzo prosta. Wystarczy namoczyć zaplamiony fragment, a następnie za pomocą detergentu delikatnie rozpuścić zanieczyszczenia i dokładnie zebrać brudną wodę. Uważaj jednak, by nie pocierać dywanu, bo takie postępowanie mogłoby uszkodzić włókna.

Podsumowanie

Pamiętaj też, że w niektórych przypadkach Twoje wysiłki mogą nie przynieść zamierzonego efektu. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta w profesjonalnej pralni. Mimo iż wiąże się ona z pewnymi kosztami, warto zaufać specjalistom, posiadającym odpowiednie środki oraz doświadczenie w czyszczeniu dywanów z wiskozy.

Dodaj komentarz