Wykładzina dywanowa do hotelu

Wykładziny dywanowe stanowią najczęstsze rozwiązanie w hotelowych korytarzach oraz pokojach. Niewątpliwie bardzo ważny czynnikiem w ich wyborze  jest komfort oraz prestiż, a także wyciszenie pomieszczenia.

Wykładzina hotelowa Loft Life Grand 880.

Jaka zatem jest idealna wykładzina w obiektach hotelowych?

Kolor i wzór oczywiście są ważne, ale to zdecydowanie nie jest jedyny czynnik, jaki trzeba wziąć przy wyborze wykładziny podłogowej. Istnieje wiele rodzajów wykładzin różniących się materiałem, technologią wykonania i parametrami funkcjonalnymi. Każdy z nich nadaje się do innego rodzaju pomieszczeń w obrębie danego obiektu.

Jeżeli decydujesz się na samodzielny wybór wykładziny do danego pomieszczenia, łatwo popełnić błąd. jeżeli nie uwzględniasz porad fachowców i upierasz się przy jakimś wzorze, zupełnie nie zwracając uwagi na typ wykładziny, również możesz popełnić błąd.

Co sprawia, że goście chętnie odwiedzają dany hotel?

Czynników, które składają się na popularność obiektu noclegowego, jest wiele – począwszy od cen, przez lokalizację, na jakości obsługi kończąc. Niemniej istotny jest wystrój – to on decyduje o tym, w jaki sposób goście postrzegają hotel. Istotną rolę w sposobie urządzenia hotelu odgrywa pokrycie podłóg. Najczęściej jest to wykładzina hotelowa. Jak wybrać optymalną?

Wykładziny hotelowe łączą cechy wykładzin domowych czyli miękkość, komfortową atmosferę oraz obiektowych. Dlatego muszą być wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i dostosowane do dużego natężenia ruchu. Dlatego dobór odpowiedniego modelu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Wykładzina Dream 710 marki SmartStrand w sali konferencyjnej.

Jak wybrać? Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę gość po przybyciu do hotelu jest ogólna atmosfera miejsca. Liczy się pierwsze wrażenie, które wywrze na nim już recepcja, a później sam pokój. Pojawia się pytanie, czy wykładzina do hotelu sprawdzi się w każdej recepcji? Zasadniczo: tak. Odpowiednio dobrany do dużej przestrzeni hallu wzór wykładziny dywanowej ociepli przestrzeń i nada jej przyjaznego charakteru. Niemniej jednak, pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wykładzinę w przestrzeni recepcyjnej, powinieneś zastosować model o krótkim, dobrej jakości włosiu. Czyli gęstym, a jednocześnie odpornym na uszkodzenia. Zapewnij także częste odkurzanie – w sezonie jesienno-zimowym nawet kilka razy w ciągu dnia. Zadbaj o montaż specjalnych wycieraczek systemowych na wejściu do obiektu. Wtedy goście, zanim postawią pierwszy krok na wykładzinie, automatycznie oczyszczą swoje obuwie z większości wilgoci, błota oraz innych zabrudzeń.

Jaką wykładzinę zastosować w pokojach hotelowych?

W obiektach od 3 gwiazdek wzwyż wykładziny do hotelu to obowiązkowy element aranżacji ich przestrzeni. Choć same kafelki są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości, wprowadzą do pokoju „chłodną” atmosferę, która nie sprzyja dobremu samopoczuciu gości. Wykładzina powinna więc zostać ułożona i w części salonowej, i przedpokojowej, i sypialnej. Jedyny wyjątek to oczywiście łazienka, gdzie stylowe kafle są jak najbardziej mile widziane.

Wykładzina SmartStrand Romance 890 w pokoju hotelowym.

Dobieranie wykładziny hotelowej

Dobierając wykładziny hotelowe, koniecznie zwróć uwagę na design, który oferują. Rozważając wzornictwo, weź pod uwagę:

 • wielkość powierzchni, jaką będzie pokrywała wykładzina hotelowa. Im większa przestrzeń (np. hallu recepcyjnego) – tym bardziej neutralny wzór należy wybrać. W przeciwnym razie deseń może drażnić wzrok, rozpraszać uwagę i po prostu psuć nastrój;
 • przeznaczenie pomieszczenia – w pokojach hotelowych można pozwolić sobie na nieco bardziej ozdobne modele – np. z delikatnym deseniem lub subtelnym wzorem. Nada on wnętrzom wyrazistości oraz ekskluzywnego charakteru,
 • kolorystykę ścian oraz mebli – ciemne wykładziny dobrze dopełnią jasne wnętrza, jaśniejsze zaś – dodadzą lekkości tym, w których ściany i meble są wykonane w bardziej intensywnych odcieniach;
 • aranżację ścian – jeśli zostały pokryte tapetami z wzorami, lepiej dopasują się do nich gładkie lub delikatnie melanżowe wzory, w przeciwnym wypadku można sobie pozwolić na bardziej ozdobne modele.

Tym, co różni wykładziny do hotelu od domowych, jest także stopień ich odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz intensywną eksploatację. Biorąc pod uwagę to, że zarówno pokój hotelowy, jak i strefa recepcyjna czy też korytarze będą przemierzane każdego dnia przez setki gości – nie można pozwolić sobie na kompromisy jakościowe. Zły typ splotu, słabej klasy materiał wykonania czy nieodpowiednia gęstość zaowocuje szybkim powstaniem przetarć. W efekcie prowadzi to koniecznością wymiany wykładziny na nową. Lepiej zatem od razu zainwestować w dobrej klasy produkt, a tym sposobem zyskać podwójnie.

Jaką markę wykładzin dywanowych wybrać ?

Wybór odpowiedniej marki wykładzin hotelowych ma znaczenie przede wszystkim z uwagi na ich jakość oraz wytrzymałość. Sprawdzony producent, taki jak SmartStrand jest najlepszą gwarancją, że wykładzina hotelowa sprosta wszystkim wymogom technicznym, a więc:

 • będzie odpowiednio odporna zarówno na uszkodzenia, jak i zabrudzenia. Plamy powinno się z niej dać sprać, używając delikatnych detergentów o neutralnym zapachu. Zapobiega to wyłączeniu pokoju z obiegu na długo oraz powstaniu nieprzyjemnej dla gości woni.
 • po zamontowaniu nie zbiegnie się, nie skurczy ani nie zdeformuje – przez długi czas będzie się prezentowała elegancko,
 • będzie wykonana z materiałów, które nie ulegają z łatwością blaknięciu.

Jak zatem wybrać idealną wykładzinę dywanową? Od tego, jakie zostaną zamontowane produkty, zależy ostateczny efekt aranżacyjny przestrzeni. Co za tym idzie – opinia gości o obiekcie hotelowym.

Wykładzina SmartStrand Bella Donna UMK720

Jaką wykładzinę dywanową wybrać?

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie jaka wykładzina dywanowa będzie najodpowiedniejsza dla Twojego wnętrza. Czym sugerować się podczas wyboru ? Jaki materiał będzie najodpowiedniejszy? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Zalety wykładziny dywanowej

Zastosowanie wykładziny dywanowej w naszych pomieszczeniach ma wiele zalet. Daje ona poczucie ciepła i przytulności. Bez wątpienia jest miękka w dotyku i tłumi dźwięki, poprawiając tym samym izolacyjność akustyczną wnętrza. Dzięki wykładzinom w domu robi się miło i przytulnie. Są tak różnorodne funkcjonalnie, że można je zastosować prawie we wszystkich wnętrzach. Ponadto wykładzina dywanowa to najbezpieczniejszy materiał podłogowy, nie jest śliski, a w razie upadku amortyzuje i łagodzi jego skutki. Wykładziny są sprężyste, często dość grube, doskonale tłumią dźwięki, zwłaszcza wykładziny włochate, o piankowym podłożu, które ma duży współczynnik pochłaniania dźwięków. Większość,  można stosować na ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaje włókien wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe mogą być wykonane z różnego rodzaju włókien zarówno naturalnych jak i syntetycznych. Najczęściej spotykane to:

Wykładziny wełniane – Wełna to naturalny, miękki materiał odporny na ścieranie. Jest sprężysty i elastyczny, ciepły i miły w dotyku. Wełna ma właściwości antystatyczne. Z tego względu nie elektryzuje się, i nie przyciąga kurzu. Jej wadą jest podatność na mechacenie i trudniej wywabić z niej plamy. Niewątpliwie wełniana wykładzina to luksusowe, miękkie pokrycie, które miło mieć na podłodze np. w sypialni.

Wykładziny poliamidowe – Poliamid jest włóknem bardzo wytrzymałym na ścieranie i odpornym na wgniecenia . Jego konstrukcja ukrywa lepiej zabrudzenia od polipropylenu. Kolorystyka jest bardzo żywa i długo zachowuje swój pierwotny wygląd. Poliamid polecany jest do miejsc o dużym i bardzo dużym natężeniu ruchu

Wykładziny polipropylenowe – Polipropylen jest materiałem, z którego łatwo usuwa się plamy, bo szybciej oddaje wilgoć. Niestety mają one jedną wadę, gdyż łatwiej ulegają wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli. Zaletą jest atrakcyjna cena.

Wykładziny SmartStrand – wykonane są z włókna nowej generacji Triexta® opracowanego przez koncern DU PONT. Oto najważniejsze zalety wykładzin SmartStrand:

 • Produkty SmartStrand Forever Clean są produkowane w oparciu o technologię Nanoloc™. Nanotechnologię, która tworzy barierę wokół włókien, blokując dostęp płynom i zabrudzeniom.
 • Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych włókien, produkt cechuje podwyższona wytrzymałość. Wykładzina SmartStrand Forewer Clean będzie pięknie wyglądać przez wiele lat, pozostając odporna na matowienie i zgniatanie.
 • Produkty SmartStrand wynoszą naturalny komfort na zupełnie nowy poziom. Wykładzina dywanowa SmartStrand jest tak miękka, że ma się ochotę zanurzyć w niej stopy.
 • Jedyne wykładziny z 25 letnią gwarancją na użytkowanie i zaplamienie.
Wykładzina SmartStrand idealnie sprawdzi się do hotelu i biura.
Wykładzina SmartStrand Lounge ZEO260 idealnie sprawdzi się do hotelu i biura.

Jaki materiał wybrać na spód ?

Przy wyborze wykładziny warto zwrócić uwagę spód. Od tego, z czego jest wykonany, zależy to, gdzie możemy położyć wykładzinę. Materiał spodu może być wykonany z:

Filcu – wykładziny dywanowe z filcowym spodem można kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne.

Gąbki – spód wykładziny podłogowej z gąbki dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu.

Juty – wykładzinę dywanową ze spodem z juty można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność.

Gumy kauczukowej – spód wykładziny z gumy kauczukowej chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie.

Klasyfikacja wykładzin dywanowych

Przed zakupem wykładziny dywanowej warto zapoznać się z ogólnie przyjętą klasyfikacją tego typu wyrobów.

Klasy główne:
– 2 – dom
– 3 – budynki użyteczności publicznej
– 4 – pomieszczenia przemysłowe.

Klasyfikacja wykładzin dywanowych składa się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich oznacza przeznaczenie użytkowe. Do domów i mieszkań wybiera się wykładziny sygnowane cyfrą 2. Druga cyfra oznacza grupę wytrzymałości.

 • Klasa 2 to wykładziny dywanowe o najmniejszej odporności na ścieranie. Możemy je stosować w pomieszczeniach o minimalnym natężeniu ruchu.
 • Klasa 22 – to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń, po którym poruszamy się bez twardego obuwia. Ta klasa jest dedykowana zazwyczaj pomieszczeniom sypialnym.
 • Klasa 22+ – dobrze sprawdzi się w pokojach dziecięcych oraz intensywnie użytkowanych sypialniach.
 • Klasa 23 – oznacza wykładziny dywanowe o dużym stopniu odporności na ścieranie. Produkty oznaczone tym symbolem mogą być wykorzystane w salonach, przedpokojach i innych, regularnie użytkowanych pomieszczeniach.

Gramatura wykładzin dywanowych

Wybierając konkretny model wykładziny, powinniśmy przyjrzeć się oznaczeniu gramatury. To kolejny istotny parametr, który służy do określenia wytrzymałości produktu.

Wysokiej jakości beżowa wykładzina do salonu.
Wysokiej jakości beżowa wykładzina Celeste 170 do salonu.

Usuwanie plam z dywanów

Dywan to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. To on odpowiada w dużej mierze za atmosferę oraz przytulność. Dlatego, by dywan dobrze spełniał swoje zadanie, musi być czysty, zadbany i bez plam.

O ile odkurzanie dywanu raz w tygodniu na ogół nie stanowi problemu, prawdziwym problemem okazuje się usuwanie plam z dywanów – zwłaszcza na dywanach o wysokim i miękkim runie typu shaggy. Na szczęście istnieją dobre, domowe sposoby, żeby sobie z nimi poradzić.

Domowe sposoby na usunięcie plam z dywanu

Poniżej prezentujemy kilka domowych porad jak usunąć popularne plamy z dywanów. Pamiętaj jednak, że stosujesz je na własne ryzyko. Jeśli nie masz pewności jak zachowa się dywan – zrób próbę danego sposobu na mało widocznym miejscu. Niektórzy producenci jak np. Gan oraz Nanimarquina dodają specjalną instrukcję jak obchodzić się z dywanem. Jeżeli bezpieczeństwo Twojego dywanu jest dla Ciebie priorytetem, skontaktuj się niezwłocznie z nami lub z firmą zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem dywanów.

 • Czekolada: Należy zdrapać jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie zwilżyć bezbarwną ścierkę bawełnianą w łagodnym detergencie i delikatnie wytrzeć poruszając przy tym runo. Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Roztopiona czekolada głęboko wnika w strukturę dywanu
 • Coca-cola: Należy przyłożyć bezbarwny ręcznik kuchenny do plamy by wsiąknął jak najwięcej płynu. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Napoje: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką nawilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Herbata: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Kawa: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Powtarzaj, aż plama zniknie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Kawa może zabarwić runo dywanu
 • Piwo: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Dodaj odrobinę łagodnego detergentu i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Wino: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem delikatnego roztworu octu.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Guma do żucia: Umieść kostki lodu na gumie, aż stwardnieje na tyle, aby zaczęła się kruszyć. Następnie, jeśli trzeba, użyj odplamiacza, by usunąć pozostałości gumy.
 • Keczup: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć delikatnym roztworem amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Musztarda: Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
 • Krew: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Rozcieńcz pozostałą plamę letnią wodą i ponownie zbierz ją ręcznikiem lub ścierką. Dodaj odrobinę letniej wody z płynem do mycia naczyń na ścierkę i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha. UWAGA! Jeśli krew jest świeża, użyj zimnej wody.
 • Mocz/odchody: Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią, bądź ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Następnie przepłucz roztworem wody i destylowanego octu spirytusowego (ok. 1 łyżki stołowej na 200 ml wody), po czym zetrzyj zabrudzenie, na ile jest to możliwe. Jeśli plama z moczu już zaschła, zanim została zauważona, wciąż działaj szybko i oddaj dywan do firmy specjalizującej się w czyszczeniu dywanów orientalnych. UWAGA! Nie należy używać środków do usuwania plam z moczu, gdyż mogą one zniszczyć wełnę.
 • Tłuszcz: Delikatnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Zwilż bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj delikatnie wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu octu lub amoniaku w wodzie.
  Na koniec wytrzyj suchą ścierką do sucha.
Specjalistyczne środki do czyszczenia dywanów są bezpieczne dla ich runa

Pielęgnacja dywanów

Regularne czyszczenie dywanu przyczynia się do zwiększenia jego żywotności. Poniżej prezentujemy kilka porad dotyczących prawidłowej pielęgnacji dywanów z włókien naturalnych takich jak wełna, jedwab czy wiskoza. Jednak zanim zastosujesz jedną z poniższych porad czczenia dywanów należy zapoznać się z ulotką z wytycznymi od producenta ponieważ do każdego dywanu należy podejść indywidualnie.

Odkurzanie dywanu to ważna czynność by zachować dywan w idealnym stanie.

Podstawowe sposoby pielęgnacji dywanów

Jedną z najważniejszych czynności w codziennej pielęgnacji dywanów jest ich odkurzanie. Należy to robić w miarę często i dokładnie ponieważ głęboko wbite w runo cząsteczki brudu są trudne w czyszczeniu. Natomiast piasek obciąża runo co prowadzi do utraty sprężystości, a nawet wytarcia runa. Szczególną uwagę należy zwrócić na dywany z włókien syntetycznych, gdyż mają one tendencję do łamania. Do odkurzania powinniśmy używać standardowej ssawki oraz niską lub średnią moc odkurzacza. Od czasu do czasu można użyć tak zwanej turbo szczotki, która również wytrzepie dywan, jednak nie zalecamy jej użycia częściej niż raz na miesiąc. W przypadku delikatniejszych dywanów jak np. z wiskozy czy jedwabiu turbo szczotka nie jest wskazana.

Pielęgnacja dywanów wełnianych

Cechą charakterystyczną klasycznych dywanów wełnianych jest to, że runo takiego dywanu jest trudne do złamania, a wysoka zawartość lanoliny sprawia, że nie chłonie on cieczy i brudu, przez co pielęgnacja takiego dywanu jest znacznie prostsza. Wełna zapewnia również odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu – przyjmuje wilgoć gdy jest jej w nadmiarze w pomieszczeniu oraz ją oddaje – gdy powietrze staje się suche. Inwestycja w taki dywan to gwarancja niezmiennego wyglądu przez wiele lat.

Wełna to wytrzymały surowiec

Naturalną właściwością dywanów wełnianych jest “pylenie wełny” przez pierwszych kilka miesięcy w zależności od typu dywanu. Jest to naturalne zjawisko, występujące w dywanach wełnianych ręcznie tuftowanych. Należy systematycznie odkurzać dywan wyłącznie ssawką bez użycia szczotek – żeby usunąć wychodzący puch wełniany. Odkurzanie końcówką ze szczotkami może wzmagać lub przedłużyć okres pylenia. Na początku stopień pylenia może być intensywny, w szczególności w przypadku dywanów z przystrzyżonym włóknem. W największym stopniu i najdłużej pylą dywany wełniane z przystrzyżonym włóknem, w mniejszym stopniu tkane pętelkowo, a prawie niezauważalnie dywany tkane na płasko.

Pranie dywanów z włókien naturalnych

Do czyszczenia dywanów nie należy stosować żadnych agresywnych środków, aby trwale nie uszkodzić powierzchni. W przypadku dywanów z wełny nie należy używać środków czyszczących na bazie tlenu. Zwykle do czyszczenia na mokro, mającego na celu usunięcie lekkich zabrudzeń, wystarczy roztwór wody z łagodnym detergentem w proporcjach 4:1. Może być to zwykłe szare mydło. W przypadku mocniejszych zabrudzeń zalecamy używanie profesjonalnych środków czyszczących, które są dostępne w naszym sklepie.

Czerwone wino wylane na dywan to duże wyzwanie

Prawidłowa pielęgnacja dywanów jest bardzo istotna jeżeli chcemy cieszyć się niezmiennym wyglądem przez wiele lat. Dlatego w przypadku gdy chcemy całkowicie odświeżyć dywan (nie częściej niż raz na rok lub 2 lata) zaleca się czyszczenie dywanu w profesjonalnych punktach odpowiednio dobranymi środkami.

Najpopularniejsze kolory dywanów w roku 2020

W salonie i sypialni stwarza przytulny nastrój. Przyjemnie stąpać po nim bosymi stopami, a jego kolory upiększają domowe pielesze. Dywan wciąż jest chętnie kupowanym elementem do mieszkań. Przeobrażeniom ulegają jednak trendy we wzornictwie, kolorystyce czy technice wytwarzania kilimów. Co jest popularne w tym roku? Dywany szare? A może kobierce w żywych barwach? Zapraszamy do lektury!

Beżowy dywan, czyli barwy ziemi wciąż na czasie

Powrót do natury, czyli czerpanie z rozwiązań, inspirowanych otaczającą przyrodą, przejawia się we wnętrzarstwie na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie barw, nieodmiennie kojarzących się z bogactwem naszej planety. Producenci dywanów również podążyli tym tropem. Dlatego właśnie w tym sezonie w sklepach zobaczymy kobierce beżowe, brązowe, czarne, piaskowe i podobne, w neutralnych kolorach. Takie dywany wspaniale wpasowują się w klimat nowoczesnych, minimalistycznych lub skandynawskich wnętrz. W wielu przypadkach ich odcienie uzyskiwane są za pomocą naturalnych barwników.

Jeżeli chodzi o motywy dominujące na dywanach, przez ostatnie lata niewiele się zmieniło. Obecnie niekoniecznie trzeba decydować się na jednolity kilim, czyli np. prosty, szary produkt. W ofercie MO Rugs można znaleźć m.in.:

 • propozycje w kwiaty i motywy florystyczne – takie jak np. różowy dywan Florence Broadhurst,
 • nowoczesne kobierce w trójwymiarowe wzory,
 • modele dla miłośników symetrycznych motywów geometrycznych,
 • dywany w pasy,
 • tekstylia we wzór rybiej łuski lub nawiązujące do marokańskich tradycji.

Ponadto oferujemy kolekcję w abstrakcyjne, artystyczne motywy, przypominające dzieła współczesnej sztuki malarskiej. Nie zabrakło tu także asortymentu dla miłośników stylu vintage. Mamy wiele dywanów, przypominających te sprzed lat – inspirowanych tradycyjnymi, perskimi lub starożytnymi kilimami. Obecnie odchodzi się od typowej dla nich czerwieni. Zamiast tego proponujemy jasny szary. Produkt ozdobiony dekoracyjnym medalionem na środku oraz delikatnymi ornamentami dookoła niego.

Tekstura dywanów – jakie kupować?

Niewątpliwie ciekawym trendem jest rezygnacja z jednolitych, gładkich faktur. Płaskie wykładziny dywanowe obecnie nie cieszą się aż taką popularnością jak jeszcze kilkanaście lat temu. Klienci coraz częściej wybierają tzw. produkty patchworkowe, łączące ze sobą kilka tekstur i kolorów. Przykładem może być niebieski dywan, składający się z różnych pod względem wzoru i odcienia barwy prostokątów. W niektórych modelach kobierców poszczególne części wyróżniają się odmienną długością runa.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są wszelkiego rodzaju ręcznie tkane dywany, w których wyraźnie widoczny jest splot. Niejednokrotnie są one ozdobione frędzlami – i to nie tylko przy krótszych krawędziach. Tego typu kobierce dostępne są w rozmaitych kształtach. W sklepie MO Rugs czeka m.in. asortyment dywanów okrągłych oraz tych o nieregularnych formach. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie w modernistycznych pomieszczeniach i polecane są osobom, lubiącym nieszablonowe podejście do aranżacji domowych wnętrz. Warto wtedy rozważyć też czarne dywany, skontrastowane z białym umeblowaniem.

Kupując tekstylia na podłogę do swojego domu, można kierować się wieloma czynnikami. Spójność z całością aranżacji, bieżące trendy, zamiłowanie do ekologicznych rozwiązań… Ważne, by nowy dywan podobał się wszystkim domownikom. Znaczenie ma jego trwałość – dobrze, aby pełnił swoją funkcję przez co najmniej kilka sezonów. My polecamy produkty znanych i cenionych marek – dostępne w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem!